سلول‌هاي‌ بنيادي اپي‌تليوم‌ قرنيه‌، به‌ مقدار فراوان‌ در ناحيه‌ ليمبوس‌ يعني‌ حد فاصل‌ بين‌ قرنيه‌ و ملتحمه‌ قراردارند. درواقع‌ سلول‌هاي‌ ليمبال‌ منبع‌ اصلي‌ ترميم‌ اپي‌تليوم‌ قرنيه‌ در جراحات‌ و حالات‌ طبيعي هستند كه هرگاه‌ ‌ به‌ طور جزئي يا كلي‌ تخريب‌ شوند، .
 |  | English |  | homepage | Today:


ترميم بافت‌هاي استخواني و غضروفي


بافت غضروف‌ نوعي بافت‌ همبند متراكم‌ است‌ كه‌ عهده‌ دار سنتز مواد سخت‌ و همچنين‌ استحكام‌ مفاصل‌ است. تنها سلول‌هاي‌ موجود در بافت‌ غضروف ‌كندروسيت‌ها هستند كه در افراد بالغ‌ ظرفيت‌ محدودي ‌براي‌ ترمیم و نوسازی دارد. اين مسئله حتي‌ درآسيب‌هاي‌ كوچك‌ كه‌ در ناشي از تحليل‌ مفاصل‌ حاصل‌ مي‌شود نيز مشاهده مي‌شود. بيماري‌هاي غضروفي يكي از عوارض مهم در افراد ميان سال و سالمند است. اين آسيب‌ها در نتيجه نكروز، خارج كردن تومور، تحليل رفتگي غضروف مفاصل به واسطه استئوآرتريت، تروما و يا ناشي از كاهش غضروف و ساييدگي در اثر تمرينات سخت ورزشي و نظامي ايجاد مي‌شوند. اين ضايعات در اكثر موارد به دليل محدود بودن توان ترميم در غضروف طبيعي، قابل درمان نيست. از طرفي روش‌هاي جراحي كه تا كنون براي ترميم اين ضايعات به كار رفته ناموفق بوده است. هرچند پيوند كندروسيت‌هاي خودي كشت شده در شرايط آزمايشگاه يكي از راه‌هاي درماني در اين بيماران است ولي امروزه گرايش زيادي به استفاده از سلول‌هاي بنيادي مزانشيمي، در درمان انواع بيماري‌ها از جمله بيماري‌هاي غضروف مفصلي وجود دارد. سلول‌هاي بنيادي مزانشيمي سلول‌هاي چندتواني هستند كه قادرند سلول‌هاي دودمان استخواني،‌ چربي و غضروفي را به وجود آورند. اين سلول‌ها با استفاده از تكنيك‌هاي استاندارد از مغز استخوان جدا و در محيط آزمايشگاه كشت مي‌شوند. در حال حاضر بعد از ايجاد ساختارهاي سه بعدي توسط كلاژن از سلول‌هاي مزانشيمي براي پايداري و ماندگاري بافت پيوند شده در مفصل استفاده مي‌شود.
علاوه بر بيماري‌هاي مفصلي، در افرادي که شکستگي وسيع استخوان دارند و يا کساني که مورد عمل جراحي مغزي قرار گرفته و کاسه سر آنها برداشته شده و همچنين اشخاصي که استخوان‌هاي آنها به‌کندي جوش مي‌خورد، از سلول‌هاي بنيادي براي جوش‌خوردگي سريع و جلوگيري از عفونت‌هاي بعدي استفاده مي‌شود. در اين تکنيک، سلول‌هاي بنيادي مزانشيمي از فرد گرفته و در محيط آزمايشگاه به سلول‌هاي استئوبلاست (استخواني) تبديل مي‌شود، سپس اين سلول‌ها در کنار بافت‌هاي آسيب‌ديده استقرار مي‌يابند تا باعث جوش‌خوردگي سريع اين بافت‌ها شوند. در اين مورد نيز چون سلول‌ها از خود از فرد گرفته شده است؛ بنابراين مشکل پس‌زدگي و عوارض جانبي نيز در پي نخواهد داشت.

 

برگرفته از پژوهشكده رويان

 --->كاربردهاي سلول هاي بنيادي<---


Copyright © 2007-2010| All right reserved
تماس با مديريت سايت| استفاده از مطالب سايت با ذکر نام سايت بلامانع است | مديريت سايت:دکتر سيامک مراديان