سلول‌هاي‌ بنيادي اپي‌تليوم‌ قرنيه‌، به‌ مقدار فراوان‌ در ناحيه‌ ليمبوس‌ يعني‌ حد فاصل‌ بين‌ قرنيه‌ و ملتحمه‌ قراردارند. درواقع‌ سلول‌هاي‌ ليمبال‌ منبع‌ اصلي‌ ترميم‌ اپي‌تليوم‌ قرنيه‌ در جراحات‌ و حالات‌ طبيعي هستند كه هرگاه‌ ‌ به‌ طور جزئي يا كلي‌ تخريب‌ شوند، .
 |  | English |  | homepage | Today:


ضايعات و بيماري‌هاي عصبي


یکی از نگرانی‌ها و دغدغه‌های مردم و جامعه پزشکی به ویژه جراحان مغز و اعصاب صدمات نخاعی ناشي از تروما است. در آمریکا سالانه بيش از 10000 نفر دچار ضایعات نخاعی می‌شوند كه در حال حاضر تنها امكان درما‌ن‌هاي نگهدارنده براي آن وجود دارد. اين نوع درمانها در بیماران آسیب ديده جدی، علاوه بر تحمیل هزینه‌های هنگفت درمانی و هدر رفتن وقت تیم درمانی، یأس و ناامیدی بیماران و افراد جامعه و سرخوردگی تیم معالج و در نهایت مرگ مبتلایان را به دنبال دارد. پيشرفت‌هاي بشر در زمينه توليد، تکثير و تمايز سلول‌هاي بنيادي تا حدودي، اين اميد را به وجود آورده است که بتوان از اين سلول‌ها در مداواي ضايعات عصبي مانند قطع نخاع و بيماري‌هاي عصبي همچون آلزايمر، پارکينسون، MS و غيره نيز بهره برد. در اين مورد نيز پس از تهيه سلول‌هاي بنيادي از شخص موردنظر، آن‌ها را به سلول عصبي تبديل مي‌كنند و براي ترميم يا مداوا مورد استفاده قرار مي‌دهند. البته بخش اعظم اين فناوري، در مرحله آزمايشگاهي است و با پيشرفت‌هاي خوبي همراه بوده است. به‌عنوان مثال، طي گزارشي که اخيرا منتشره شده، متخصصان فرانسوي موفق شده‌اند با استفاده از سلول‌هاي مزانشيمي، موش قطع نخاع شده‌اي را تا حدي بهبود بخشند که قادر به حرکت باشد ( البته نه با تعادل صددرصد). اين موضوع در صورتي‌که با موفقيت نهايي توأم شود، انقلاب بزرگي در پزشکي به شمار مي‌رود.
يک شرکت آمريکايي بنام
Osiris که يک مرکز تحقيقاتي خصوصي است و متخصصان ارشد جهان در زمينه سلول‌هاي بنيادي را گرد هم آورده، ادعا کرده است که قادر به مداواي بيماري‌هايي مانند آلزايمر، پارکينسون، MS با استفاده از سلول‌هاي بنيادي خود شخص است البته در قبال ارائه اين خدمات هزينه‌‌هاي بالايي تا حد 100 هزار دلار دريافت مي‌كند.

 

برگرفته از پژوهشكده رويان

 --->كاربردهاي سلول هاي بنيادي<---


Copyright © 2007-2010| All right reserved
تماس با مديريت سايت| استفاده از مطالب سايت با ذکر نام سايت بلامانع است | مديريت سايت:دکتر سيامک مراديان